Zaangażowanie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie

Rok 2022 działania w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu zdominowała wojna w Ukrainie.

Nasza pomoc

Na początku wojny spółka Volkswagen Poznań w trybie natychmiastowym zaoferowała Polskiemu czerwonemu Krzyżowi wsparcie w zakresie zaplecza logistycznego. W pierwszych dniach pomocy na terenie zakładu Volkswagen Poznań w Poznaniu uruchomiono magazyn Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym cały czas gromadzona jest pomoc materialna. Drugim magazynem udostępnionym przez VWP był duży magazyn w Swarzędzu. Magazyn o powierzchni 1500 m2, zlokalizowany jest na szlaku humanitarnym, był magazynem ważnym strategicznie. W obu magazynach udostępnionych PCK łącznie przyjętych zostało 270.769 kg i ta liczba codziennie wzrasta.

Wolontariat pracowniczy

Od początku wojny w Ukrainie ramię w ramię pracują wolontariusze z PCK i Volkswagen Poznań. Wspólnie zbierają dary by w ten sposób zaspakajać potrzeb zgłaszających się po pomoc uchodźców. Praca wolontariuszy polega głównie na sortowaniu, liczeniu, pakowaniu i katalogowaniu darów, które są dostarczane do magazynu z różnych miejsc. Często są to zbiórki prowadzone w różnych instytucjach, które wymagają posortowania i przygotowania do wysyłki – częściowo również bezpośrednio do Ukrainy. Do magazynu trafią także dary ofiarowane przez pracowników Volkswagen Poznań oraz dary pochodzące od pracowników niemieckich zakładów Volkswagena. Dzięki wspólnym działaniom udało się udzielić wsparcia ponad 35.000 uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy, którzy w znaleźli schronienie w Wielkopolsce.

Wsparcie 

Oprócz oddania na potrzeby PCK powierzchni magazynowych, spółka Volkswagen Poznań udostępniła również PCK flotę lekkich samochodów dostawczych: Volkswagenów Caddy, Volkswagenów T6.1 oraz przekazała na własność dalekobieżny autobus MAN Neoplan, który od kwietnia służy Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi do przewozu uchodźców. Kompleksowe wsparcie logistyczne: powierzchnie, ludzie, samochody, a teraz również dalekobieżny autobus - to nasz wkład, nasze ogniwo w łańcuchu pomocy humanitarnej organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż. Środki finansowe przeznaczone przez Volkswagen Poznań na pomoc Ukrainie w 2022 roku to: 1 500 000 PLN.