Wspieramy PUT Motorsport!

10 września 2014

PUT Motorsport to grupa 40 studentów, tworzących 8 grup projektowych z 4 wydziałów Politechniki Poznańskiej, która będzie reprezentować  uczelnię w najbardziej renomowanym konkursie motoryzacyjnym, organizowanym przez Instytut Mechaniki Inżynierów (IMechE).

W konkursie brane są pod uwagę nie tylko kwestie techniczne, ale również takie aspekty, jak spójna koncepcja biznesowa oraz prezentacja dla potencjalnych klientów.

W dniach 29.07-03.08, dzięki uprzejmości i wsparciu firmy Volkswagen Poznań reprezentacja poznańskiego zespołu mogła być gościem  podczas zawodów Formuły Student na torze F1 w niemieckim Hockenheim.

Zawody trwały aż pięć dni, podczas których bolidy przechodziły kolejne testy, a drużyny prezentowały swoje projekty biznesowe.  Uczestnicy mogli się zmierzyć w  dwóch kategoriach- pojazdów z silnikami spalinowymi oraz elektrycznymi.

Pierwszy dzień był dniem kontroli technicznych, w czasie których wykonywano testy przechyłu, hamulców oraz hałasu. Ci, którym kontrole się nie powiodły, mieli szansę podejść do nich ponownie dnia drugiego. Wtedy też drużyny z pojazdami elektrycznym prezentowały się w konkurencjach statycznych, takich jak: analiza kosztów, design oraz prezentacja biznesowa. Ta sama konkurencja dla bolidów z silnikami spalinowymi odbyła się dnia kolejnego. Wtedy też ekipy mogły się pokazać w konkurencji Skid Pad, testując przyczepność bolidów na mokrej nawierzchni i boczne przyspieszenie. W dniu czwartym zadaniem było zmierzenie się w konkurencji Autocross oraz przejście testów przyspieszenia. Najtrudniejsze zadanie, test wytrzymałościowy - Endurance - był konkurencją piątego i zarazem ostatniego dnia zawodów. 

Wyjazd był dla studentów szansą na zdobycie wiedzy, którą będą mogli zastosować w praktyce przy własnym projekcie. Studenci mogli poczuć nie tylko sportowego ducha zawodów, ale i podejrzeć prace innych zespołów, które z entuzjazmem dzieliły się swoją wiedzą i pasją, cierpliwie odpowiadając na ich pytania.

Link do filmu z zawodów: https://www.youtube.com/watch?v=ADP65wbBUpc