W Poznaniu dbają o następców brązowych medalistów Mistrzostw Świata

15 lutego 2015

Męska reprezentacja kraju zdobyła brązowy medal podczas zakończonych w niedzielę Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. W Poznaniu od wielu lat dbają o rozwój talentów na miarę naszej „brązowej” reprezentacji.

Wszystko to za sprawą programu „Volkswagen Poznań Mini Handball”, który organizowany i finansowany jest przez poznańską fabrykę Volkswagena. Obecnie trwa już VI edycja programu, w którym dotychczas udział wzięło ponad 1200 dzieci z Poznania i Swarzędza. Cykl szkoleniowy trwającego już 6 lat programu podzielony jest na trzy fazy.

W pierwszej, tzw. „Pucharze Volkswagen Poznań Mini Handball”, rywalizują ze sobą 15- osobowe reprezentacje trzecioklasistów z jedenastu szkół podstawowych zlokalizowanych w sąsiedztwie zakładów VW na Wildzie, Antoninku oraz w Swarzędzu. Biorą oni udział w cyklu międzyszkolnych turniejów, których zwieńczeniem jest Wielki Finał połączony z rodzinnym piknikiem na przełomie maja i czerwca.

To jednak może nie być koniec przygody z piłką ręczną Wraz z nowym rokiem szkolnym dzieci mają możliwość kontynuacji swojej przygody z piłką ręczną w ramach tzw. „Akademii Szczypiorniaka”. „ Zajęcia w ramach Akademii Szczypiorniaka są całkowicie bezpłatne. Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów związanych z zakupem sprzętu czy opłaceniem treningów. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej dzieci pokochało właśnie tą dyscyplinę sportu” – wyjaśnia Monika Hajbowicz, Kierownik Działu Komunikacji Volkswagen Poznań. Za sportową stronę „Akademii Szczypiorniaka, która obejmuje swoją opieką dzieci z klas IV-VI odpowiada żeńska drużyna AZS AWF Volkswagen Poznań. Młodzi sportowcy z V oraz VI klas rywalizują w meczach ligowych Wielkopolskiego Związku Piłki Ręcznej. „Z roku na rok wzrasta liczba dzieci, które chcą trenować u nas piłkę ręczną, a bezpłatne zajęcia nie zamykają drogi nikomu, kto chce realizować swoją pasję. Dzieci w tym wieku lubią zajęcia ruchowe, a naszą rolą jest zrobić wszystko, aby jak najwięcej z nich przy sporcie zatrzymać” – komentuje Stanisław Igel, Trener AZS AWF Volkswagen Poznań.

W trzeciej fazie, po zakończeniu szkoły podstawowej chłopcy mogą kontynuować naukę w istniejących już klubach zaś dziewczynki ze względu na brak klubu pozostają pod opieką starszych koleżanek z AZS AWF Volkswagen Poznań, tworząc sekcję dziewcząt.

Obecnie trwa już VI edycja programu „Volkswagen Poznań Mini Handball”, co oznacza, że dzieci, które wtedy zaczęły swoją przygodę z piłką ręczną obecnie uczęszczają do szkoły średniej. „ Nasz program realizujemy w perspektywie długofalowej. Jestem przekonana, że to co robimy przełoży się na popularyzację piłki ręcznej w całej Wielkopolsce. A jeśli, że kilka lat okaże się, że któryś z naszych „podopiecznych” trafił do reprezentacji kraju i odnosił z nią sukcesy to będzie to bardzo miłe uczucie. Mam nadzieję, że tak się stanie” – zakończyła Monika Hajbowicz.