Volkswagen Transporter zwycięża w plebiscycie Auto Lider w kategorii „Auto dostawcze”

10 lutego 2016

Volkswagen Transporter T6 zdobył pierwsze miejsce w klasie aut dostawczych w największym plebiscycie motoryzacyjnym w Polsce – Auto Lider. Plebiscyt jest organizowany przez miesięcznik „Auto Moto” i tygodnik „Motor” już od 14 lat. Wybrane modele serii T produkowane są od 2003 roku w fabryce Volkswagen Poznań.

Przyznana nagroda to znakomite dopełnienie sukcesów Transportera na polskim rynku. Model ten bowiem od lat jest liderem sprzedaży w Polsce w swojej klasie. A sukcesy te są też powodem do dumy pracowników poznańskiej fabryki Volkswagena, gdyż samochody serii T, właśnie w wersji dostawczej – czyli Transportery – produkowane są również w Poznaniu. Od 2003 roku Volkswagen Poznań wyprodukował ponad 300 000 pojazdów serii T. Transporter T6 produkowany od drugiej połowy kwietnia ubiegłego roku m.in. w poznańskiej fabryce  Volkswagena.

Od 2005 roku Auto Lider jest największym plebiscytem motoryzacyjnym w Polsce, którego wyniki zależą od głosów czytelników i internautów. Pierwsze trzy edycje plebiscytu, w latach 2002-2004, były organizowane przez miesięcznik „Auto Moto” pod nazwą Auto-Moto Lider. Czwartą edycję, w 2005 roku, zorganizowano już wspólnie z najstarszym polskim pismem motoryzacyjnym „Motor”, które istnieje od 1952 roku. W tym roku w plebiscycie Auto Lider oddano ponad 70 tysięcy głosów.

Samochody serii T są oferowane w trzech zasadniczych wersjach – jako Transporter, czyli samochód użytkowy typu furgon lub model z zabudową skrzyniową, jako przestronna osobowa limuzyna do użytku służbowego lub prywatnego (w wersjach Multivan i Caravelle) oraz jako auto rekreacyjne (model California). Transportera można dopasować do konkretnych potrzeb, wybierając jedną z dwóch odmian, które różnią się rozstawem osi i jedną z trzech ze względu na wysokość nadwozia. Gdy doda się do tego bardzo bogaty wybór silników, okaże się, że samochody serii T dostępne są w ponad 500 odmianach.

Do wyboru jest aż sześć silników – cztery TDI i dwa TSI. Zależnie od mocy współpracują one z 5- lub z 6-biegowymi przekładniami mechanicznymi albo z 7-biegową DSG. Ponadto, wiele wersji Transportera – niezależnie od rodzaju silnika i skrzyni biegów – może być wyposażone w napęd na cztery koła 4MOTION.

Cechą szczególną najnowszej generacji Transportera jest bardzo bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa, które obejmuje na przykład, opcjonalny w Transporterze i seryjny w Multivanie Business system Front Assist. System ten, dzięki radarowi, pozwala obserwować otoczenie przed autem i rozpoznaje kiedy samochód za bardzo zbliżył się do pojazdu jadącego z przodu oraz – w wypadku ewentualnej kolizji – pozwala skrócić drogę hamowania. W razie niebezpieczeństwa Front Assist ostrzega kierowcę wizualnym i dźwiękowym sygnałem, a w przypadku braku reakcji kierowcy powoduje również lekkie przyhamowanie auta.

Transporter T6, od momentu debiutu w połowie minionego roku, zebrał już wiele nagród, w tym najbardziej prestiżowy tytuł International Van of the Year 2016.