Volkswagen Samochody Użytkowe będzie produkował nowego Craftera w Polsce

30 marca 2014

Następca Volkswagen Crafter będzie produkowany w Polsce od 2016 r.. W tym celu we Wrześni, w Województwie Wielkopolskim, powstanie nowy Zakład, w którym w drugiej połowie 2016 r. zostanie uruchomiona produkcja. Wraz z budową nowego Zakładu Marka Volkswagen Samochody Użytkowe utworzy co najmniej 2.300 nowych miejsc pracy.

„Decyzja o produkcji Craftera w Polsce oznacza, iż wytyczamy nowy kierunek w strategicznym rozwoju lekkich samochodów użytkowych Marki Volkswagen”, powiedział Dr Leif Östling, Członek Zarządu Volkswagen Spółka Akcyjna, odpowiedzialny za obszar samochodów użytkowych. Równocześnie dodał: „Crafter nadaje się doskonale na wszystkie rynki zbytu całego świata wykazujące tendencje wzrostowe i sprawi jednocześnie, że Marka Volkswagen Samochody Użytkowe dokona dalszego ważnego kroku na drodze do stania się globalnym producentem.”

Nowy Zakład we Wrześni, produkujący na bazie Modułowej Platformy Podłogowej Samochodów Użytkowych, stanie się obok VW Poznań drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. Od 10 lat produkowany jest tam miejski samochód dostawczy VW Caddy. Dr Eckhard Scholz, Prezes Marki Volkswagen Samochody Użytkowe, powiedział: „Przy produkcji Caddy w Polsce zdobyliśmy ogromne doświadczenie. Również region wokół Wrześni oferuje nam optymalne warunki ramowe z punktu widzenia gospodarki, infrastruktury i rynku pracy”. 

Wraz z decyzją o utworzeniu nowego Zakładu z dniem 1 kwietnia 2014 r. Jens Ocksen (53), dotychczasowy Członek Zarządu Marki Volkswagen Samochody Użytkowe ds. Produkcji i Logistyki, będzie odpowiedzialny za realizację projektu Crafter oraz przejmie funkcję Prezesa Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o.. Pozostanie on nadal Członkiem Kierownictwa Volkswagen Samochody Użytkowe. Pion Produkcji i Logistyki, za który był dotychczas odpowiedzialny, przejmie dr Josef Baumert (48), dotychczasowy Dyrektor Generalny ds. Techniki Volkswagen Group Rosja i Kierownik Zakładu w Kałudze.

Jens Ocksen podkreślił: „Zakład we Wrześni będzie pod każdym względem korzystał z bliskiej lokalizacji VW Poznań – i to zarówno w zakresie produkcji, logistyki, dostawców, przede wszystkim zaś doświadczenia.” Dodatkowo w otoczeniu Zakładu zostaną zlokalizowani polscy i zagraniczni dostawcy. „Fakt ten spowoduje dalsze zwiększenie zatrudnienia w regionie. Ponadto poszerzymy naszą bazę produktową w Polsce bazując na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w zakresie produkcji lekkich samochodów użytkowych w Volkswagen Poznań. Niezależnie czy Caddy, Transporter T5, czy w przyszłości Crafter z Wrześni – samochody użytkowe „wyprodukowane przez Volkswagen w Polsce” to historia sukcesu, którą będziemy kontynuować wraz z dzisiejszą decyzją o budowie naszego nowego Zakładu”, kontynuował swoją wypowiedź Jens Ocksen.

Przyszły teren Zakładu obejmuje 220 ha, a w jego skład wchodzić będą dział produkcji karoserii, lakiernia oraz dział montażu. Początek budowy planowany jest pod koniec 2014 r.. Produkcja rozpocząć ma się w czwartym kwartale 2016 r.

Osoby zainteresowane nowymi miejscami pracy mogą uzyskać informacje o ofertach pracy w nowo powstającym Zakładzie na stronach www.volkswagen-poznan.pl wzgl. www.volkswagen-karriere.de .

Jens Ocksen, zanim w 1993 r. został kierownikiem produkcji w ówczesnym Joint Venture w Taipei (Tajwan), był kierownikiem jednego z działów produkcji samochodów w Volkswagen Samochody Użytkowe w Hanowerze. W 1996 r. mgr inż. Jens Ocksen wrócił jako kierownik Działu Montażu do Marki Volkswagen Samochody Użytkowe. W 2003 r. powierzono mu kierowanie Działem Zapewnienia Jakości ds. Pojazdów i Silników koncernu Volkswagen SA. W 2006 r. Jens Ocksen przeszedł do Volkswagen Poznań, gdzie został Kierownikiem Produkcji, następnie w 2007 r.  Prezesem Zarządu VW Poznań i jednocześnie Członkiem Zarządu ds. Techniki. W 2010 r. został Członkiem Kierownictwa Volkswagen Samochody Użytkowe w Hanowerze odpowiedzialnym za produkcję. W 2012 r. powołany został na stanowisko Członka Zarządu ds. Produkcji Marki Volkswagen Samochody Użytkowe.

Dr Josef Baumert jest doktorem nauk biologicznych oraz inżynierem ds. organizacji i zarządzania produkcją. Pracę w koncernie Volkswagen rozpoczął w 1995 r. W Volkswagen de Mexico odpowiedzialny był m.in. za pion techniczny produkcji, a od 2001 r. w Wolfsburgu za dział produkcji karoserii modeli Golf kombi i Bora. W 2004 r. powierzono mu planowanie produkcji w tłoczni blach i dziale karoserii w Wolfsburgu., w 2006 r. zaś dział technologii produkcji modeli Golf, Golf Plus oraz Tiguan.

 

Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

Volkswagen Poznań zlokalizowany jest w Poznaniu w Województwie Wielkopolskim. Zakład utworzony został w 1993 r. jak spółka Joint Venture pomiędzy koncernem Volkswagen SA a poznańską fabryką „Tarpan”. W 1996 r. Volkswagen Poznań został w 100 % przejęty przez koncern Volkswagen SA, a rok później włączony w struktury marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Całkowita powierzchnia Zakładu, obejmująca trzy obszary, to 739 000m², z których 90% powierzchni zajmują budynki i hale produkcyjne. Pod koniec 2013 r. zatrudnienie w VW Poznań wynosiło 6.500 pracowników. W ubiegłym roku w wyprodukowano tu 170.900 lekkich samochodów użytkowych.

Kontakt: Piotr Danielewicz

Rzecznik Prasowy

Telefon:  (061) 876 17 84

Telefax:  (061) 876 14 73

mobile phone: +48 696 443 956

E-Mail: piotr.danielewicz@vw-poznan.pl