Volkswagen Poznań wyróżniony przez Polski Czerwony Krzyż

11 grudnia 2023

Najstarsza polska organizacja humanitarna wyróżniła spółkę Volkswagen Poznań Odznaką Honorową PCK. - Jest to nagroda za zasługi w realizacji humanitarnych idei Czerwonego Krzyża. Nie chodzi tylko o wsparcie rzeczowe ze strony Volkswagen Poznań. To również pomoc wielu wspaniałych ludzi, pracowników firmy, na których mogliśmy zawsze liczyć - uzasadniła Justyna Kowalska-Zych z wielkopolskiego oddziału Polskiego Czerwonego.

Wyróżnienie dla pracowników

Historia nagrody sięga 1927 roku. Zgodnie z zasadami odznakę tę nadaje kapituła PCK na wniosek regionalnego oddziału organizacji. Odznakę dla VWP odebrał Marcin Jankowski, dyrektor personalny w Volkswagen Poznań. - To wyróżnienie pokazuje, że jako największy pracodawca w Poznaniu i Wielkopolsce nie zapominamy o potrzebujących – powiedziała Jolanta Musielak, członkini zarządu do spraw personalnych i organizacji VWP i kontynuowała: - Nasza współpraca z PCK trwa od chwili wybuchu pandemii koronawirusa. Później wspólne działania zintensyfikowała wojna w Ukrainie i tragedia tysięcy mieszkańców tego kraju zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Oni często znaleźli swoje miejsce do życia w Polsce, w tym także w Wielkopolsce i w Poznaniu. Wówczas, w ścisłej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem zapewniliśmy na szlaku transportów humanitarnych obsługę logistyczną, powierzchnie magazynowe. Tej honorowej odznaki nie byłoby bez naszych pracowników, którzy bez chwili wahania zaangażowali się w wolontariacką pracę na rzecz uchodźców. To oni te dary, które trafiały do magazynu, liczyli, dokładnie sortowali, a następnie pakowali. Zresztą sami też dary często przynosili z domu. Jestem dumna z tego, że z takimi osobami mogę na co dzień współpracować.

Artykuły, które trafiały do potrzebujących pochodziły od firm, instytucji, czy mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego. W pomoc włączyli się także pracownicy niemieckich zakładów Volkswagena oraz z innych spółek koncernu Volkswagen w Polsce.

Ponad 60 tys. potrzebujących otrzymało wsparcie

 

Jak wspomniała Jolanta Musielak współpraca z PCK rozpoczęła się wcześniej, jeszcze przed wybuchem wojny. Na czym polegała? Między innymi w grudniu 2021 roku w zakładzie Volkswagen Poznań w Białężycach k. Wrześni przekazano elektrycznego Volkswagena e-Craftera Grupie Ratownictwa PCK Poznań. Służył on do przewożenia ratowników wraz z wyposażeniem technicznym na akcje ratownicze, czy poszukiwawcze. Z kolei po wybuchu wojny w Ukrainie zarząd VWP, oprócz współdziałania przy stworzeniu magazynu darów, przekazał PCK produkowane w Poznaniu i we Wrześni lekkie samochody dostawcze (VW Caddy i VW Crafter), a także dalekobieżny autobus Neoplan Cityliner 2.

- W ramach wspólnych działań udzieliliśmy wsparcia ponad 60 tys. uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy. Volkswagen Poznań udostępnił nam też powierzchnie magazynowe. W ciągu 18 miesięcy „przewinęło się” przez nie ponad 390 ton żywności, artykułów chemicznych i tekstylnych, które zostały przekazane w Polsce i Ukrainie osobom uciekającym przed wojną. Ale to było nie tylko wsparcie rzeczowe. To również bezinteresowna pomoc wielu pracowników VWP – wolontariuszy poświęcających swój czas i energię – podkreśliła Justyna Kowalska-Zych.