Volkswagen Poznań przygotowuje się do rozbudowy fabryki w Antoninku

09 listopada 2015

Volkswagen Poznań rozpoczął prace związane z przygotowaniem terenów przemysłowych należących do Spółki pod przyszłą rozbudowę fabryki. Prace rozpoczną się już w najbliższy poniedziałek 9. listopada.

Działania przygotowawcze związane z uporządkowaniem terenu prowadzone będą na działkach 16/3, 11 i 12 ark. 26 przy ul. Warszawskiej 367 oraz nr 1/10 w obrębie ul. Główieniec (mapa dołączona do informacji prasowej). Nieruchomości te zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone są pod zabudowę przemysłową i towarzyszącą jej infrastrukturę. Volkswagen Poznań w ramach prac przygotowawczych do planowanej rozbudowy fabryki w poznańskim Antoninku podjął decyzję m.in. o pracach rozbiórkowych części obiektów po byłym salonie samochodowym oraz o trwałym wyłączeniu z produkcji gruntów leśnych. Na powyższe prace Spółka uzyskała wymagane prawem zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów. Wszystkie prace zostały zlecone firmie specjalistycznej zajmującej się wycinkami zieleni, a dodatkowo w ramach zleconej usługi na terenie jednej z działek firma usunie zalegające tam odpady. Nad przebiegiem wszystkich prac oprócz pracowników Spółki będzie dodatkowo czuwać firma, która gwarantuje prawidłowy ich przebieg m.in. uzyskanie świadectwa legalności pozyskanego drewna.

Pragnę podkreślić, że wszystkie zaplanowane prace nie będą uciążliwe dla mieszkańców Osiedla Zieliniec. Porządkowanie tego terenu będzie  prowadzone w dni robocze w godzinach od 6 do 18, do końca roku. Nie wykluczamy również prowadzenia prac w soboty, o ile wystąpi taka konieczność.” - mówi Dagmara Prystacka, Rzecznik Prasowy Volkswagen Poznań.

Przygotowanie terenów to kolejny krok w kierunku rozbudowy poznańskiej fabryki. Konsultacje Spółki z przedstawicielami mieszkańców Osiedla Zieliniec w sprawie rozwoju fabryki trwały kilka lat. W lipcu ubiegłego roku Rada Miasta Poznania uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) „Strefa przemysłowa przy ul. Warszawskiej w Poznaniu”, który zakłada m.in, że ul. Smołdzinowska stanie się wewnętrzną drogą Spółki. Dotychczas ulica ta rozdzielała tereny należące do Volkswagena uniemożliwiając tym samym dalszy rozwój i rozbudowę zakładu. Przed uchwaleniem zmian w MPZP władze poznańskiej fabryki zobowiązały się do przeznaczenia ponad 18 mln złotych na przebudowę układu komunikacyjnego w rejonie osiedla Zieliniec. Przekazane środki zostaną wykorzystane na wybudowanie skrzyżowania ul. Warszawskiej z Sośnicką i gruntowny remont istniejącej infrastruktury drogowej Zielińca - ulicy Sarniej, Kamieńskiej oraz Starachowickiej. Prace związane z przebudową układu komunikacyjnego w rejonie osiedla Zieliniec powinny rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od 10 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te  trafiają na rynki całego świata. W 2014 roku z fabryki Volkswagena wyjechało 175 521 samochodów. W lutym tego roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miała miejsce światowa premiera nowego modelu VW Caddy 4. Volkswagen Poznań to obecnie największy pracodawca w Wielkopolsce. Firma zatrudnia ponad 7000 pracowników. Liczba ta zwiększy się o kolejnych 3000 pracowników wraz z otwarciem nowej fabryki modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni w drugiej połowie 2016 rok.