Volkswagen Poznań na Festiwalu Robotyki Cyberbot

05 maja 2014

Już 17 maja w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbędzie się Festiwal Robotyki Cyberbot. Studenci z Koła Naukowego CybAir przygotowali jedyne w swoim rodzaju wydarzenie wraz z licznymi atrakcjami dla najmłodszych. W tym dniu będziemy mogli pokibicować walkom robotów, przyjrzeć się niesamowitym konstrukcjom stworzonym przez pasjonatów robotyki oraz zapoznać się z najnowszymi technologiami związanymi z tą tematyką.

Poza głównymi konkurencjami, w których będą startować roboty, organizatorzy festiwalu zapraszają na inne atrakcje, między innymi warsztaty konstrukcji robotów z klocków Lego Mindstroms, programowanie zestawów Arduino czy zajęcia pokazowe z chemii i fizyki. Na dzieci czeka również konkurs na najlepsze przebranie za robota. I to nie wszystko!

Zapraszamy również do atrakcji zorganizowanych przez fabrykę samochodów Volkswagen Poznań. Poznacie między innymi tajemnice produkcji samochodów, a przede wszystkim dowiecie się: „Jak to jest możliwe, że codziennie z fabryki wyjeżdża 700 aut?”.

 

Tegorocznym sponsorem strategicznym festiwalu jest właśnie Volkswagen Poznań, który angażuje się w działania pozwalające zaszczepić pasję do nauki i techniki u najmłodszych.

Aktywność Volkswagen Poznań w tym kierunku można zauważyć również poprzez  tworzenie dedykowanych klasach Volkswagen Poznań w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu, czy też na kolejnym etapie edukacji - studiowania na pierwszych w  Polsce Studiach Dualnych, które realizowane są w partnerstwie z Politechniką Poznańską.

W tym roku przygotowanych zostało aż 8 konkurencji, w których roboty będą walczyć o najwyższe miejsce na podium:

• Sumo - konkurencja, która łączy robotykę z japońską tradycją walk zapaśniczych sięgającą VIII wieku.
• Minisumo - miniaturyzacja kategorii sumo, czyli jeszcze mniejsze roboty i mniejszy ring!
• Nanosumo - w tej konkurencji dochodzimy do granic miniaturyzacji. Zasady walki są identyczne jak w przypadku minisumo oraz sumo, ale robot musi się zmieścić na pięciozłotówce.
• Linefollower - konkurencja często nazywana Formułą 1 robotyki. Robot samodzielnie musi przejechać wyznaczoną trasę. Robot, który przejedzie trasę najszybciej, wygrywa.
• Micromouse - zadanie dla robota w tej konkurencji polega na znalezieniu wyjścia w ogromnym i skomplikowanym labiryncie.
• Freestyle - jedyna konkurencja, która posiada tylko jedną regułę. Robot musi zachwycić publiczność i jury. Nieważne czy nalewa kawę, czy układa kostkę Rubika, liczy się pomysłowość oraz wykonanie.