Tysięczny Volkswagen Grand California zjechał z taśmy produkcyjnej fabryki we Wrześni

29 listopada 2019

Seryjna produkcja modelu Volkswagen Grand California rozpoczęła się wiosną tego roku. Od tego czasu pracownicy wrzesińskiego zakładu wyprodukowali już 1000 takich pojazdów.

Jubileuszowy model to Grand California 600 z super-wysokim, panoramicznym dachem, napędzany silnikiem 2,0 TDI o mocy 130 KW, w kolorze biało-czerwonym. Samochód wyposażony jest w 8 biegową automatyczną skrzynię biegów, panele solarne oraz 8 calowy ekran dotykowy „Discover Media”. Model z numerem 1000 trafi do klienta w Niemczech.

Christiane Engel, Dyrektor Zakładu we Wrześni „Zakład we Wrześni jest jedną z najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych na świecie Blisko 1/4 produkcji stanowią samochody z zabudową specjalną, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Jesteśmy dumni z tego, że nasza fabryka jest jedynym miejscem na świecie gdzie, produkowany jest model Volkswagen Grand California.”

Na potrzeby produkcji tego modelu w obszarze zabudów specjalnych Customized Solution powstała dedykowana linia montażowa. Produkcja liniowa obejmuje montaż dachu, modyfikacje karoserii oraz montaż końcowy elementów wyposażenia. Auto poddawane jest także testom szczelności w kabinie zraszania oraz pełnej kontroli jakościowej po skończonej zabudowie. Czas montażu zabudowy specjalnej z wyposażeniem to około 60 godzin, a każdy pojazd to blisko 1000 specjalnych części do zabudowy. Samochód wyposażany jest m.in. w kuchnię z kuchenką gazową, zlewozmywakiem i lodówką, ogrzewanie wnętrza i podgrzewanie wody, łazienkę z prysznicem i toaletą oraz zbiornik na czystą i brudną wodę.

Głównymi rynkami zbytu dla Grand Californi są: Niemcy, Szwajcaria i Francja, ale także Austria, Hiszpania, Holandia, Polska, Belgia, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Włochy Portugalia i Szwecja.

Model Grand California oferowany jest w dwóch wersjach 600 i 680. Wersja 600 w odróżnieniu do wersji 680 wyposażona jest dodatkowo w panoramiczny dach, pod którym znajduje się drugie łóżko, idealne dla dzieci. Przestronne wnętrze Grand Californii i wbudowane ogrzewanie postojowe, pozwalają na komfortową podróż bez względu na pogodę.

Model ten powstał modelu Crafter, który zyskał już uznanie klientów na całym świecie otrzymując tytuł "International Van of the Year 2017” oraz „Green Van of the Year 2018“ przyznawany najbardziej ekologicznym samochodom użytkowym w swojej klasie. Seryjnie w wyposażeniu Grand Californii znajduje się, między innymi, Park Pilot, oraz system monitorowania boków nadwozia, który dzięki 16 czujnikom dźwiękowym rozmieszczonym w karoserii znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia nadwozia. Do seryjnego wyposażenia należą również wielofunkcyjna kamera (z przodu) oraz kamera z tyłu. Ponadto model Grand California jest seryjnie wyposażony w system automatycznego hamowania po kolizji, oraz elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy idealnie sprawdzający się podczas długich podróży.