Turniej Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

18 kwietnia 2014

15 kwietnia odbył się XXXVII Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym skierowany do uczniów szkół podstawowych i  gimnazjalnych.  Patronat nad finałem objął Prezydent Poznania i Komendant Miejski Policji w Poznaniu.

Celem Turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej. Organizatorem jest Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego oraz lokalnie Automobilklub Wielkopolski.

Dzieci i młodzież biorący udział w Turnieju mogły wykazać się wiedzą z zakresu przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, udzielania pomocy przedmedycznej.

Część konkurencji odbywała się w szkole podstawowej w Kostrzynie Wielkopolskim- m.in. udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Scenka pozoracyjna, z którą musiały poradzić sobie trzyosobowe drużyny gimnazjalne, sprawdzała umiejętność zabezpieczenia miejsca zdarzenia, sprawdzenia stanu dwóch poszkodowanych oraz zawiadomienie pomocy i zadbania o komfort rannych.- Widać, że są drużyny, które włożyły bardzo dużo pracy w przygotowanie i ich poziom jest niesamowicie wysoki. To cieszy, bo każdy może spotkać się z sytuacją kiedy będzie musiał udzielić pomocy osobie poszkodowanej- mówi Przemysław piotrowski z Polskiego Związku Motorowego.

Wszystkie zespoły musiały też wypełnić test z przepisów ruchu drogowego- zadania nie były proste, w skład komisji wchodził m.in. Prezes Automobilklubu Wielkopolskiego- p. Robert Werle.

Konkurencje „rowerowe” odbywające się na specjalnie przygotowanym boisku Szkoły Podstawowej były nie lada wyzwaniem. Do pokonania był labirynt skrzyżowań, rondo, przeszkody umieszczone na drodze. Sędziami w tej konkurencji byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Poznania. – Poziom jest bardzo zróżnicowany- są zawodnicy którym idzie doskonale, są też tacy którzy muszą jeszcze poćwiczyć zanim wyjadą na prawdziwą ulicę- mówi jeden z organizatorów.

Zwycięzcy Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym: Szkoła Podstawowa z Jeziorek i Gimnazjum ze Strykowa pojadą już za miesiąc na Finał Wojewódzki Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym do Kłedzka. Z kolei 28. Kwietnia odbędzie się  Finał powiatowy Turnieju Motoryzacyjnego (dla Poznania i powiatu poznańskiego) dla  szkół ponadgimnazjalnych. Patronat nad tym finałem objął Starosta Poznański p. Jan Grabkowski.

Wyniki Szkół Podstawowych

Wyniki Gimnazjów