Szlachetny gest

18 października 2019

Od maja do sierpnia tego roku 12 placówek socjoterapeutycznych zlokalizowanych w Poznaniu otrzymało wsparcie w postaci klocków Lego Mindstorm do nauki dzieci automatyki i robotyki. Wartość zestawów to blisko 20 000 złotych, a fundatorem był Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań.

Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań „ Od ponad 10 lat z małą przerwą mieszkam i pracuję w Poznaniu. Kocham to miasto i chciałem dla niego zrobić coś dobrego. Czasem niewiele trzeba, by zmienić ludzki los. Wierzę, że przekazane klocki zainspirują dzieci do pracy i nauki i że wielu z tych młodych ludzi odkryje wkrótce w nauce prawdziwą przyjemność. To ważne, aby status społeczny nie dyskryminował nikogo. Te klocki, to nie tylko zabawki. To szansa na rozwój dzieci, by bez względu na to, kim dzisiaj są i ile dzisiaj posiadają, mogły na równi z innymi korzystać z nowoczesnych pomocy i metod nauczania”.
Wyjaśniając dalej powody swojej decyzji Jens Ocksen mówi: „Jest jeden ważny powód, dla którego angażuję się w ten sposób i postanowiłem tym razem nie robić tego anonimowo. W moim życiu, w dzieciństwie niczego mi nie brakowało i jeśli mogę wesprzeć kogoś, komu w ten sposób pomogę, nie zastanawiam się długo. Takich ludzi wokół mnie jest z pewnością więcej i chcę im tym samym powiedzieć, że pomaganie ma sens, nie tylko dla tych obdarowanych. Ja też czuję, że dając – otrzymuję – dużo radości, uśmiechu i motywacji do dalszej pracy”.

Jędrzej Solarski, Wiceprezydent Poznania „Miasto Poznań od lat wspomaga funkcjonowanie świetlic socjoterapeutycznych. Mając na uwadze dobro i potrzeby dzieci i młodzieży staramy się, aby działania podejmowane na ich rzecz były kreatywne, rozwojowe a dodatkowo niosły ze sobą radość i satysfakcję z osiąganych rezultatów. Celem prowadzonych w świetlicach zajęć jest nie tylko kształtowanie osobowości oraz wspieranie i stymulowanie rozwoju społecznego dzieci i młodzieży ale także nauka i poznawanie świata w jego różnych aspektach. Dzięki inicjatywom podejmowanym przez przedsiębiorców i osoby prywatne możliwe jest aby dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach i wydarzeniach, które na co dzień nie byłyby dostępne. Głównym celem, podjętego z inicjatywy Prezesa J. Ocksena, działania była promocja nauk ścisłych, a zwłaszcza robotyki i automatyki oraz podstaw programowania wśród dzieci i młodzieży. Cieszymy się, że podopieczni świetlic otrzymają szansę na rozwój swoich pasji i umiejętności w tych przyszłościowych dziedzinach. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa będzie inspiracją dla innych przedsiębiorców.”

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta ma pod swoją opieką 12 świetlic socjoterapeutycznych zlokalizowanych we wszystkich częściach Poznania. Interaktywne zestawy klocków trafiły do następujących placówek: Pracownia Umiejętności „Amici”, Klub Młodzika, oratoria: „ Światełko”, „Tęcza”, „Metanoia”, świetlice socjoterapeutyczne: „Tulipanki”, „Borówki”, „Marianki”, „Motylarnia”, „Barwna”, „Nasza świetlica”, „Uskrzydleni dzięki socjoterapii – świetlica Nibylandia”.
Oprócz darowizny rzeczowej w postaci klocków LEGO Mindstorm nauczyciele i przedstawiciele wszystkich świetlic wzięli udział w specjalnie Im dedykowanym szkoleniu przez trenerów zaprzyjaźnionej Fundacji „Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera” w Poznaniu.

Bernarda Grzywacz-Nowicka, Fundacja Uskrzydleni, Świetlica Socjoterapuetyczna Nibylandia na poznańskim Świerczewie: „Dzięki prywatnej inicjatywie Jensa Ocksena do naszej świetlicy trafiły klocki LEGO. Warsztaty z budowania i programowania robotów szczególnie przypadły do gustu naszym najstarszym chłopcom. Mamy nadzieję, że inicjatywa ta to początek takich działań dla świetlic, gdyż warsztaty z robotyki trafiają w dziesiątkę, jeżeli chodzi o zainteresowania dzieci i dają im możliwość rozwoju w zakresie technicznym i informatycznym. A to bardzo ważne w tak zinformatyzowanym świecie, by dzieci nadążały za zmieniającą się tak szybko technologią”.

Biografia - Jens Ocksen:
Prezes Zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. oraz Członek Kierownictwa Marki Volkswagen Samochody Dostawcze. Z koncernem Volkswagen związany od ponad 30 lat, swoje doświadczenie zdobywał na różnych stanowiskach m.in. kierując produkcją Transportera T4, działem montażu Transportera T4 i T5 czy Działem Zapewnienia Jakości ds. Pojazdów i Silników koncernu Volkswagen. Od 2006 roku związany z miastem Poznań, Jako prezes zarządu Volkswagen Poznań wspiera aktywnie inicjatywy lokalne w szczególności w takich obszarach jak: edukacja techniczna, bezpieczeństwo w ruchu drogowym czy działalność prośrodowiskowa. Jego zaangażowanie w regionie Wielkopolski daleko wykracza poza działalność zawodową. W wolnym czasie prowadzi gościnne wykłady na Politechnice Poznańskiej, poświęcone interkulturowym aspektom zarządzania, jak również czynnie angażuje się w działalność charytatywną w regionie Wielkopolski. Członek Rady Mentorów Urzędu Miasta Poznania. W minionym roku uzyskał tytuł Doktora Honoris Causa Politechnika Poznańskiej.