Świeć przykładem

15 kwietnia 2016

Blisko 400 uczniów Szkoły Podstawowej nr 5  w Poznaniu przeszło w asyście policjantów ulicami Wildy, by… świecić przykładem. Każdy z uczniów ubrany był bowiem w elementy odblaskowe, wielu z nich miało ze sobą również specjalne transparenty. Happening zorganizowany wspólnie przez Volkswagen Poznań, SP nr 5 oraz Komendę Miejską Policji w Poznaniu promował noszenie elementów odblaskowych wśród najmłodszych.

„Wczorajszy happening był jednym z elementów szerszego programu pod hasłem „Świeć przykładem” – mówi Danuta Dutkiewicz z Działu Komunikacji Volkswagen Poznań, która odpowiada za realizację akcji promujących bezpieczeństwo na drodze. „ Wspólnie z Funkcjonariuszami z Komendy Policji Miejskiej w Poznaniu pokazujemy uczniom, że elementy odblaskowe zwiększają ich widoczność, a zatem bezpieczeństwo na drodze. Każdy z uczestników akcji otrzymał od nas elementy odblaskowe, żeby mógł, zgodnie z naszym motto: świecić przykładem”

Przemarsz ulicami Wildy poprzedzony był szeroką akcją edukacyjną przeprowadzoną przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Dzieci podczas zajęć w szkołach poznały nie tylko korzyści wynikające z noszenia elementów odblaskowych, ale również przepisy ruchu drogowego.

Ponad 2,5 kilometrowy marsz uczniów, nauczycieli oraz przechodniów ulicami Wildy rozpoczął się w Szkole Podstawowej nr 5 przy ulicy Traugutta. Stąd uczniowie w asyście policji udali się do jednego z poznańskich kin, by wziąć udział w specjalnie przygotowanym konkursie z wiedzy z zakresu ruchu drogowego. 

„ Dzięki odblaskom kierowcy samochodów mogą zobaczyć pieszych i rowerzystów na drodze, dlatego są oni bezpieczni. Nie wstydzę się chodzić w odblaskach, są nawet całkiem ładne„ - mówiła po happeningu 7- letnia Ania, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5.

W ubiegłym roku w Wielkopolsce doszło do ponad 1200 wypadków z udziałem pieszych. W całym kraju każdego roku ginie blisko 3000 osób, a kolejnych 60 000 zostaje okaleczonych. Połowę z nim stanowią piesi i rowerzyści. Aż 46% wszystkich śmiertelnych wypadków zdarza się po zmroku, choć ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.

To kolejna akcja z zakresu bezpieczeństwa na drodze, którą przeprowadził w ostatnim czasie Volkswagen Poznań. W grudniu ubiegłego roku blisko 100 mieszkańców miejscowości zlokalizowanych w sąsiedztwie nowo budowanej fabryki w Białężycach k. Wrześni wzięło udział w specjalnych warsztatach dotyczących bezpieczeństwa pieszych na drodze. Akcja została przeprowadzona wspólnie z Komendą Powiatową Policji we Wrześni. Każdy z przybyłych mieszkańców otrzymał specjalne elementy odblaskowe, które podnoszą widoczność pieszych uczestników ruchu drogowego.

Do udziału w programie „ Świeć przykładem” zaproszone zostały 4 szkoły zlokalizowane w sąsiedztwie zakładów produkcyjnych Volkswagen Poznań. Finał wspólnego przedsięwzięcia spółki oraz Komendy Policji Miejskiej w Poznaniu zaplanowany jest na październik tego roku.