Ruszyła Akademia Szczypiorniaka

20 października 2013

Mimo ogólnego spadku aktywności fizycznej wśród dzieci, w Wielkopolsce nie brakuje uczniów, którzy chętnie uprawiają sport. Dowodem na to jest wysoka frekwencja uczestników Akademii Szczypiorniaka Volkswagen Poznań, w ramach której kilkudziesięciu młodych sportowców zainaugurowało właśnie kolejny sezon. Absolwenci projektu są później wzmocnieniem dla młodzieżowych klubów sportowych.

Statystyki prezentowane ostatnio przez Ministerstwo Sportu i Turystyki pokazują, że niemal co piąty uczeń szkoły podstawowej jest zwolniony z lekcji wychowania fizycznego. Wraz z wiekiem, liczba niećwiczących wzrasta. Dlatego tak ważne jest podejmowanie inicjatyw, które zachęcą dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Odpowiednie przygotowanie zajęć pozwala zaszczepić wśród uczniów sympatię do sportu, poprawić ich sprawność fizyczną i zmniejszyć liczbę problemów zdrowotnych wynikających z braku ruchu.

– Dzieci w tak młodym wieku lubią zajęcia ruchowe, więc rolą trenerów jest zrobić wszystko, by zatrzymać jak najwięcej z nich przy sporcie i do niego nie zniechęcić – mówi Stanisław Igel, trener II-ligowego AZS AWF Volkswagen Poznań, współorganizatora projektu.

Treningi w ramach Akademii Szczypiorniaka opierają się na tym, co ważne w szkoleniu młodych sportowców – zabawie i rozwijaniu umiejętności bez presji osiągania wyników. W zajęciach może brać więc udział praktycznie każde dziecko, bez względu na aktualny poziom sprawności. W projekcie istotną rolę odgrywa również zaangażowanie rodziców, którzy mają wpływ na motywację młodych zawodników.

– Zaangażowanie dorosłych jest niezbędne, jeśli dziecko ma na dłużej pozostać w sporcie - wyjaśnia Karolina Peda, koordynator i trener Akademii Szczypiorniaka. – Mamy wspaniałych zawodników i rodziców, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w sportowym życiu swoich pociech. Powoli tworzymy więc w Akademii zgraną sportową rodzinę i mamy nadzieję, że zaszczepimy w naszych dzieciach zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego także w przyszłości.

Wśród absolwentów Akademii nie brakuje dzieci kontynuujących swoją przygodę ze sportem. Uczniowie, którzy w czerwcu ukończyli naukę w szkole podstawowej, po raz pierwszy w nadchodzącym sezonie wzmocnią młodzieżowe kluby piłki ręcznej z Poznania i Swarzędza. Pozostaje trzymać więc kciuki za dalszy rozwój młodych sportowców, aby w przyszłości stanowili oni również o sile seniorskich zespołów.

Program Akademia Szczypiorniaka jest realizowany przez Volkswagen Poznań oraz Sekcję Piłki Ręcznej Kobiet AZS AWF Poznań i skierowany do uczniów klas IV – VI z poznańskich i swarzędzkich szkół podstawowych. Zajęcia są bezpłatne, a ich celem jest kontynuacja przygody z piłką ręczną, zapoczątkowanej podczas Pucharu Volkswagen Poznań Mini Handball. Więcej informacji o Akademii można znaleźć na stronie http://azsawfpoznan.pl.