Rozwój polskich dostawców dzięki fabryce Volkswagen Poznań

12 kwietnia 2016

Jak wspieramy dostawców, jakie standardy musza spełniać, co jest najważniejsze we wzajemnej współpracy? ? Na te i inne pytania odpowiedzą  przedstawiciele  firm z całej Europy – dostawców Volkswagen Poznań, którzy 6 kwietnia spotkają się we Wrześni. To ostatnie warsztatowe spotkanie przed uruchomieniem nowej fabryki Volkswagen Crafter. 

Takie konferencje to dla nas najlepsza forma wymiany doświadczeń – mówi Jens Ocksen, Prezes Volkswagen Poznań. - To dla nas ważne tym bardziej teraz, na kilka miesięcy przed uruchomieniem produkcji. Będzie czas na ewentualne dodatkowe uzgodnienia czy wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią współpracę zarówno nam, jak i dostawcom.

- Jest ważne, żeby między nami i naszymi dostawcami istniała  stała  wymiana doświadczeń. Szczególnie w  aktualnej fazie projektowej, gdyż wspólnie zobowiązani jesteśmy do utrzymywania najwyższej jakości oferowanych produktów- dodaje Jörn Hasenfuss, Członek Zarządu Marki Volkswagen Samochody Użytkowe ds. Zakupów.   

Volkswagen Poznań, także przy realizacji projektu Crafer, stawia na rozwój krajowych dostawców, tworząc tym samym nowe miejsca pracy.   Każde nowe miejsce pracy przy produkcji samochodów daje trzy do  czterech nowych miejsc  pracy u bezpośrednich i pośrednich dostawców.

W tej chwili około 40 procent obrotu dla części bezpośrednio produkcyjnych, czyli tych które znajdują się w gotowym samochodzie, generowane jest właśnie przez polskich dostawców.  Fabryka na stałe współpracuje  z ponad dziewięćdziesięcioma polskimi firmami. Liczba ta zwiększyła się, dzięki  dostawcom do nowego modelu Crafter, który jeszcze w tym roku  zjedzie z taśmy montażowej nowej fabryki w Białężycach pod Wrześnią.

Pomimo, że już teraz coraz więcej polskich firm ma możliwość dostarczać swoje produkty do naszej fabryki, nadal poszukujemy nowych producentów części bezpośrednio produkcyjnych, którzy mogliby stać się dostawcami Volkswagen. W tym celu m.in. uczestniczymy w rozmowach B2B na konferencjach branży Automotive oraz korzystamy z procesu kwalifikacji dostawców, dzięki któremu wdrażamy potencjalnych partnerów w zasady funkcjonowania koncernu – tłumaczy Magdalena Marańda, kierownik działu zakupów Volkswagen Poznań.

Obecny poziom produkcji samochodów lokuje Polskę na trzecim miejscu w regionie, za Czechami i Słowacją. Natomiast pod względem produkcji pojazdów użytkowych Polska pozostaje niekwestionowanym liderem, w czym swój znaczny udział ma Volkswagen Poznań.