Rozwiną żagle na Jeziorze Swarzędzkim

30 czerwca 2014

Organizatorem przedsięwzięcia był Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Regaty, które miały typowo rekreacyjny charakter odbyły się na jachtach klasy Omega, które zapewnili organizatorzy. Były to pierwsze zawody rozgrywane na tym zbiorniku. Uroczystego rozpoczęcia regat dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Anna Tomicka, Kierownik Działu Komunikacji Volkswagen Poznań Monika Hajbowicz oraz Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Maciej Olszewski.

Od kilku lat Volkswagen Poznań we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Swarzędz prowadzi intensywne działania rewitalizacyjne Jeziora Swarzędzkiego. Jednym z głównym elementów strategii przywracania Jeziora mieszkańcom jest działający w nim aerator pulweryzacyjny. Jego działanie polega na stałym natlenianiu jeziora, w efekcie czego z jeziora wytrącane są szkodliwe związki chemiczne.

„Działania rekultywacyjne w Jeziorze Swarzędzkim prowadzone są od trzech lat i w tym okresie zaobserwowaliśmy znaczną poprawę jakości wód w akwenie. Potwierdzają to wyniki badań czystości wody. Działania prowadzone są wielokierunkowo, służby miejskie pracują równolegle nad eliminowaniem nielegalnych odpływów ścieków do jeziora" - tłumaczy Marcin Młodziński z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Przyczyny zaangażowania się w niedzielne regaty wyjaśnia Monika Hajbowicz, Kierownik Działu Komunikacji Volkswagen Poznań: ”Jako firma odpowiedzialna społecznie, dobry sąsiad angażujemy się w wiele wydarzeń skierowanych do mieszkańców Swarzędza oraz poznańskich dzielnic Wilda oraz Antoninek. Od wielu lat wraz z Urzędem Miasta i Gminy Swarzędz robimy wiele by przywrócić Jezioro Swarzędzkie mieszkańcom gminy. Podjęte działania mają sprawić, by w stosunkowo krótkiej perspektywie jezioro było miejscem wypoczynku oraz rekreacji wodnej. Niedzielne regaty to kolejny krok w tym kierunku”.

Już teraz w okolicy tego miejsca znajdują się m.in.: przystań, ścieżki rowerowe i spacerowe, ścieżka botaniczna, bezprzewodowy dostęp do internetu. a także wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do hiszpańskiego Santiago de Compostela. W ostatnich dniach w okolicach Jeziora otwarty został również profesjonalny Skatepark.

Formuła regat, choć czysto rekreacyjna była w pełni zgodna z przepisami międzynarodowymi ISAF (edycja 2013-2016). Pierwsze miejsce zajęła załoga Macieje Gałęzewskiego.

Kontakt: Piotr Danielewicz

Rzecznik Prasowy

mobile phone: +48 696 443 956

E-Mail: piotr.danielewicz@vw-poznan.pl