Rekordowy rok 2016 dla Volkswagen Poznań

04 stycznia 2017

Rekordowa liczba 185 tysięcy samochodów wyprodukowanych w fabryce w Poznaniu, wzrost zatrudnienia do ponad 9 tysięcy osób oraz otwarcie nowej fabryki we Wrześni i uruchomienie produkcji modelu Crafter – takimi wynikami zakończył 2016 rok Volkswagen Poznań.

To był dla  Volkswagen Poznań bardzo udany rok– podsumowuje Jens Ocksen, Prezes Volkswagen Poznań.  – Otworzyliśmy nową fabrykę we Wrześni i już wystartowaliśmy z produkcją modelu Crafter. Dzięki temu projektowi dołączyło do nas już ponad 1800 nowych pracowników, a rekrutacja kolejnych cały czas trwa. Nasze cztery zakłady produkcyjne oraz Zakład Zabudów Specjalnych osiągnęły bardzo dobre wyniki – dodaje Prezes Ocksen.

Produkcja roczna w poznańskim Antoninku osiągnęła rekordowy poziom 185 tysięcy aut. Jednym z liderów wśród zamawianych przez klientów modeli aut użytkowych jest Caddy 4, którego światowa premiera odbyła się w 2015 roku. Dzięki popularności modelu Caddy oraz Transporter, fabryka pracuje w tym roku również pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem.

- Rok 2016 jest dla nas rekordowy. Osiągnięcie takiej liczby wyprodukowanych samochodów  wymagało od nas dużej dyscypliny i ogromnego zaangażowania naszych pracowników – tłumaczy Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu w Poznaniu.

Również Zakład Zabudów Specjalnych Volkswagen Poznań zakończył  mijający rok z bardzo dobrym wynikiem  -  zostało przebudowanych lub doposażonych ponad 42 500 samochodów, w tym około 1800 dla rynku brytyjskiego  oraz 130 dla polskiej policji. Najczęściej występujące w minionym roku przebudowy to Caddy na indywidualne zamówienie klientów.

Tymczasem nowa fabryka we Wrześni wdraża do produkcji kolejne warianty modelu Crafter i przygotowuje wolumen aut potrzebny do wprowadzenia na rynek w pierwszym kwartale 2017 roku. - Ukończenie procesu budowy i rozruch nowego modelu w mniej niż dwa lata to nasz olbrzymi sukces. Fabryka we Wrześni jest nie tylko nowoczesna, ale i ekologiczna, co potwierdza certyfikat Niemieckiego Towarzystwa Budownictwa Zrównoważonego  DGNB – mówi Ralf Nitzschke, Dyrektor Zakładu Crafter w Białężycach k. Wrześni.  Od momentu startu produkcji do końca roku 2016 nasze linie opuści ponad 2200 nowych pojazdów. Przez następne dwa lata będziemy sukcesywnie wdrażać do produkcji kolejne warianty modelu Crafter, tak aby w 2018 osiągnąć wolumen 100 tys. samochodów rocznie, dodaje Ralf Nitzschke.

Z kolei Odlewnia Volkswagen Poznań zamknęła rok 2016 wynikiem 4,47 miliona wyprodukowanych komponentów, tj. o 27% więcej niż w roku 2015, zużywając tym samym ponad 30  ton aluminium. - Pracownicy Odlewni z sukcesem  wprowadzili liczne optymalizacje, uruchomili nowatorskie projekty, jak na przykład odzyskiwanie ciepła technologicznego, przeprowadzili rozruchy nowych produktów oraz wyprodukowali rekordowe ilości produktów, mówi Mirco Wöllenstein, Dyrektor Odlewni Volkswagen Poznan.

Rok 2016 był rekordowy również względem przyjęć nowych pracowników. W związku z nowopowstałą fabryką VW Crafter do Wrześni przyjęto już 1800 pracowników, a w ramach rekrutacji na drugą i trzecią zmianę zatrudnionych zostanie jeszcze dalszych 1200 osób.  Obecnie w czterech zakładach spółki zatrudnionych jest już ponad 9.000 osób, co czyni z Volkswagena Poznań największego pracodawcę Wielkopolski.  W Volkswagen Poznań wszyscy pracownicy objęci są opieką zdrowotną na terenie poszczególnych zakładów. Dodatkowo mają możliwość przystąpienia do Pakietu Medycznego, który w zakresie podstawowym jest opłacany przez pracodawcę,  a także mogą przystąpić do Pracowniczego Programu Emerytalnego.