Prezydent Bronisław Komorowski we Wrześni

05 kwietnia 2014

Spotkanie Prezydenta z wielkopolskimi samorządowcami dotyczyło m.in. Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG), która została utworzona w czasie negocjacji z przedstawicielami motoryzacyjnego koncernu. Obszar objęty WSAG został włączony do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest- Park.

W ratuszu zjawili się m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak, Wice Premier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Starosta Wrzesiński Dionizy Jaśniewicz oraz Zarząd Volkswagen Poznań. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Wrześni Tomasz Kałużny.

Decyzja, która lokalizuje poważne przedsiębiorstwo we Wrześni, pokazuje, że Polska powinna zrobić wiele, by uniknąć pułapki rezygnacji z rozwoju przemysłu, bo właśnie przemysł może zapewnić lepszą przyszłość naszemu krajowi – powiedział Bronisław Komorowski. Już jesienią tego roku, gdy zacznie się budowa, będziemy cieszyć się murami rosnącej fabryki i efektami jej funkcjonowania. Ta inwestycja przyniesie korzyści dla gospodarki Polski, Niemiec oraz gospodarki europejskiej i lokalnej społeczności – kontynuował swoją wypowiedź Prezydent.

Obecny podczas spotkania Wice Premier i Minister Gospodarki, Janusz Piechociński dodał, że Ta inwestycja znacząco zwiększa potencjał wielkopolskiej i krajowej gospodarki.

Nowy Zakład we Wrześni, stanie się obok VW Poznań drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce. Od 10 lat w Poznaniu produkowany miejski samochód dostawczy VW Caddy.

„Niezależnie czy Caddy, Transporter T5, czy w przyszłości Crafter z Wrześni – samochody użytkowe „wyprodukowane przez Volkswagena w Polsce” to historia sukcesu, którą będziemy kontynuować wraz z decyzją o budowie naszego nowego Zakładu” – powiedział w momencie ogłoszenia decyzji o lokalizacji nowej fabryki Jens Ocksen (53), dotychczasowy Członek Zarządu Marki Volkswagen Samochody Użytkowe ds. Produkcji i Logistyki, który będzie odpowiedzialny za realizację projektu Crafter.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że przy produkcji Caddy w Polsce zdobyli ogromne doświadczenie. Dzięki temu zakład we Wrześni pod każdym względem ma korzystać z bliskości zakładu w Poznaniu.  Zdaniem władz koncernu Września oferuje optymalne warunki ramowe z punktu widzenia gospodarki, infrastruktury i rynku pracy.

Wraz z budową nowego zakładu powstanie co najmniej 2.300 nowych miejsc pracy. Przyszły teren Zakładu obejmuje 220 ha, a w jego skład wchodzić będą dział produkcji karoserii, lakiernia oraz dział montażu. Początek budowy planowany jest pod koniec 2014 r. Produkcja rozpocząć ma się w czwartym kwartale 2016 r.

 

Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

Volkswagen Poznań zlokalizowany jest w Poznaniu w Województwie Wielkopolskim. Zakład utworzony został w 1993 r. jak spółka Joint Venture pomiędzy koncernem Volkswagen SA a poznańską fabryką „Tarpan”. W 1996 r. Volkswagen Poznań został w 100 % przejęty przez koncern Volkswagen SA, a rok później włączony w struktury marki Volkswagen Samochody Użytkowe. Całkowita powierzchnia Zakładu, obejmująca trzy obszary, to 739 000m², z których 90% powierzchni zajmują budynki i hale produkcyjne. Pod koniec 2013 r. zatrudnienie w VW Poznań wynosiło 6.500 pracowników. W ubiegłym roku w wyprodukowano tu 170.900 lekkich samochodów użytkowych.

 

Kontakt: Piotr Danielewicz

Rzecznik Prasowy

Telefon:  (061) 876 17 84

Telefax:  (061) 876 14 73

mobile phone: +48 696 443 956

E-Mail: piotr.danielewicz@vw-poznan.pl