#napomocUkrainie: Volkswagen Poznań przekazuje Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi autobus dalekobieżny do przewozu uchodźców

21 kwietnia 2022

W ramach pomocy ogarniętą wojną Ukrainie Volkswagen Poznań, uruchomił łańcuch pomocy humanitarnej. W ścisłej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, Volkswagen Poznań zapewnił na szlaku transportów humanitarnych obsługę logistyczną, powierzchnie magazynowe, w których przechowywane są dary dla uchodźców oraz produkowane w Poznaniu i we Wrześni lekkie samochody dostawcze. Dziś na terenie zakładu Volkswagen Poznań zarząd spółki uroczyście przekazał na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża dalekobieżny autobus Neoplan Cityliner 2.

Już od samego początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i związanego z tym napływu uchodźców wojennych do naszego kraju, Polski Czerwony Krzyż, Volkswagen Poznań i inne spółki Grupy Volkswagen połączyły siły przy realizacji szlaku transportu humanitarnego przez Polskę. Volkswagen Poznań, w ścisłej współpracy z PCK skupił się przede wszystkim na obsłudze logistycznej płynącej z wielu kierunków pomocy dla potrzebujących.
Do dzieła pomocy spontanicznie włączyło się wielu pracowników Volkswagen Poznań, którzy nie tylko zbierają i segregują dary, ale również pracują przy obsłudze magazynów, które na rzecz PCK udostępniła spółka. Dodatkowo pracę wolontariuszy i pracowników PCK ułatwiają pojazdy marki Volkswagen Samochody Dostawcze, dzięki którym wiele darów może być przewożonych w konkretne, najbardziej oczekujące wsparcia miejsca.

Potrzeby, podobnie jak wyzwania, w obliczu obecnego kryzysu są ogromne, dlatego Volkswagen Poznań nie zatrzymuje się w dziele pomocy i kontynuuje bliską współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem realizując kolejny etap wsparcia w dziedzinie logistyki. Dziś na terenie zakładów Volkswagen Poznań odbyło się uroczyste przekazanie Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi autobusu Neoplan Cityliner 2, który pomoże w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy.

„Pomoc drugiemu człowiekowi jest miarą naszego człowieczeństwa. Volkswagen Poznań i Polski Czerwony Krzyż blisko ze sobą współpracują, a wydarzenia ostatnich dwóch miesięcy tę współpracę dodatkowo zintensyfikowały i „scementowały” – powiedział Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań. „Kompleksowe wsparcie logistyczne: powierzchnie, ludzie, samochody, a teraz również dalekobieżny autobus - to nasz wkład, nasze ogniwo w łańcuchu pomocy humanitarnej organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż.”
„Polski Czerwony Krzyż od początku wojny w Ukrainie wspiera osoby potrzebujące. Docieramy z pomocą humanitarną na terenie Polski, ale także na teren Ukrainy. Dzięki wsparciu logistycznemu Grupy Volkswagen nasze działania będą prowadzone na jeszcze szerszą skalę. Nieocenione dla nas jest także wsparcie pracowników Volkswagen Poznań, jest ono dla nas w tym czasie najcenniejsze” –zapewnił odbierający symboliczne kluczyki do autobusu, Janusz Sibiński członek zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz prezes Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK.
Na uroczystości w zakładzie w Poznaniu obecni był również Marc Martinez, prezes zarządu Man Truck & Bus Polska.

„Przekazanie autobusu Neoplan Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi to przykład doskonałej współpracy w ramach koncernu Volkswagen zarówno na szczeblu centrali jak i tu lokalnie w Polsce. Jesteśmy jedną rodziną i wzajemnie uzupełniamy swoje działania. Neoplan Cityliner to jeden z topowych modeli autobusów turystycznych w naszej ofercie.” - powiedział Marc Martinez, prezes zarządu MAN Truck & Bus Polska.
Neoplan Cityliner 2 to autobus turystyczny klasy premium wyróżniający się najwyższym poziomem komfortu i bezpieczeństwa. Przekazany Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi egzemplarz to wersja trzyosiowa z potężnym silnikiem MAN D26 Euro 6 o mocy 324 kW (441 KM) oraz z wyposażeniem obejmującym m.in. kuchnię, toaletę czy wydajną klimatyzację. Pojazd ma wszystkie aktywne systemy bezpieczeństwa, takie jak EBS, ABS, ASR, ESP, światła ksenonowe czy funkcję doświetlania zakrętów.