Miód z fabryki Volkswagena

30 czerwca 2018

Cześć z liczącej 220 ha powierzchni zakładu Volkswagen Crafter we Wrześni zajmuje łąka miododajna. To właśnie na jej obszarze otwarto dzisiaj pasiekę z 25 ulami. Zebrany dzięki temu miód trafi do zakładowej kantyny. Jest to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez przedsiębiorstwo na rzecz bioróżnorodności przyrodniczej.

Bioróżnorodność ma kluczowe znaczenie dla ewolucji oraz trwałości życia gatunków zwierząt i roślin. To właśnie dzięki niej zwiększa się odporność ekosystemów lądowych, morskich oraz słodkowodnych. Volkswagen Poznań, podobnie jak inne spółki Koncernu Volkswagen AG, angażuje się w inicjatywy wspierające bioróżnorodność. 

W ramach działań w tym obszarze od maja 2018 część terenu nowopowstałej fabryki modelu VW Crafter zostało zamienione na łąkę miododajną, na której stanęło 25 uli. Jest to projekt przygotowany we współpracy z lokalnym pszczelarzem, którego zadaniem będzie dbanie o pasiekę. Zebrany miód trafi do sprzedaży w zakładowej kantynie.

Ralfa Nitzschke, Dyrektor Fabryki Crafter tłumaczy: „Nasz zakład we Wrześni zajmuje powierzchnię 220 ha, od początku naszym celem jest promowanie zrównoważonych inwestycji, co  potwierdza uzyskanie certyfikatu DGNB (Certyfikat niemieckiego Towarzystwa na rzecz Zrównoważonego Budownictwa). Kiedy pracownicy zaproponowali wykorzystanie części terenów zielonych pod łąkę miododajną pomyślałem, że to doskonały pomysł. Cześć naszego terenu obsialiśmy roślinami kwiatowymi, w tym lawendą, a nasi pracownicy przygotowali ule dla 25 rodzin pszczelich.”

„Odpowiedzialność za środowisko, w tym wsparcie bioróżnorodności na terenach przylegających do czterech zakładów Volkswagen Poznań jest jednym z punktów strategii naszej firmy” – mówi Katarzyna Nowojewska, Kierownik Działu Planowania i Ochrony Środowiska Volkswagen Poznań

Budowa pasieki to nie jedyne działania podjęte na rzecz bioróżnorodności przez VWP w tym roku. W kwietniu z okazji 25- lecia istnienia Volkswagen Poznań pracownicy firmy wspólnie z Nadleśnictwem Babki oraz sąsiadami zakładu w Antoninku posadzili 25.000 drzew w okolicy fabryki.  Wśród posadzonych gatunków znalazły się m.in. dąb bezszypułkowy, śliwa tarnina, czereśnia ptasia czy grusza pospolita i sosna zwyczajna.