Elementy samochodów marki Volkswagen Samochody Użytkowe będą projektowane również w Polsce

22 listopada 2014

Volkswagen Poznań utworzył Dział Rozwoju Technicznego, który odpowiedzialny będzie za rozwój produktów marki Volkswagen Samochodu Użytkowe. Powołanie jednostki badawczo- rozwojowej to kolejny etap rozwoju spółki, który przyczynia się do wzrostu znaczenia i pozycji poznańskiej fabryki w koncernie Volkswagena. Ważną rolę w nowo utworzonym dziale mają odgrywać studenci oraz absolwenci Politechniki Poznańskiej. Oznacza to rozszerzenie dotychczasowej współpracy pomiędzy spółką, a uczelnią.

Jens Ocksen, Prezes Zarządu Volkswagen Poznań, podczas spotkania z Rektorem Politechniki Poznańskiej, prof. Tomaszem Łodygowskim, powiedział: „Utworzenie Działu Rozwoju Technicznego stanowi kolejny etap rozwoju spółki oraz  potwierdzenie znaczenia poznańskiej fabryki jako silnego ośrodka produkcyjnego koncernu Volkswagen AG. Przypomnę, że kilka dni temu wmurowaliśmy kamień węgielny pod budowę nowej fabryki, w której od drugiej połowy 2016 produkowana będzie nowa generacja modelu Volkswagen Crafter. ”

Spółka zatrudniła już pierwszych inżynierów, którzy będą odpowiedzialni za rozwój produktów marki Volkswagen Samochody Użytkowe (w tym m.in. nowych generacji modeli Caddy czy Crafter). Początkowo będą oni odpowiedzialni za projektowanie przestrzeni bagażowej oraz ładunkowej, które są niezwykle ważne w przypadku lekkich samochodów użytkowych. Pierwsze efekty ich pracy będą widoczne w Volkswagenie Crafter, którego nowa generacja produkowana będzie od drugiej połowy 2016 r. w Białężycach koło Wrześni. W najbliższym czasie spółka planuje również zatrudnić kolejnych kilkunastu specjalistów. „Dzięki współpracy z Politechniką Poznańską mamy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry studentów i absolwentów. Nowy dział będzie mieszanką doświadczenia oraz młodości. Pracę znajdą w nim zarówno doświadczeni specjaliści jak i najlepsi studenci czy absolwenci. Taki model funkcjonowania działu sprzyja  wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i konstrukcyjnych” – dodał Jens Ocksen.

Rektor Politechniki Poznańskiej, prof. Tomasz  Łodygowski, nie ukrywał, że cieszy go decyzja Volkswagena o utworzeniu jednostki badawczo- rozwojowej: „ Długo czekaliśmy na utworzenie tego typu jednostki w poznańskiej fabryce. Jest to olbrzymia szansa dla naszych studentów, absolwentów oraz pracowników naukowych. Jestem dumny z tego, że globalny koncern motoryzacyjny, jakim jest Volkswagen zaufał Politechnice Poznańskiej. Nowy dział będzie stanowił pomost do wzajemnej wymiany doświadczeń oraz know-how pomiędzy spółką a uczelnią. Jestem pewien, że na tej współpracy zyskają obie strony

Volkswagen Poznań już od wielu lat współpracuje z Politechniką Poznańską. Konkretnym wymiarem tej współpracy są m.in. studia dualne, które określa się mianem studiów o profilu praktycznym. Studenci łączą podczas nich naukę wraz z praktyką w przedsiębiorstwie. Dzięki temu studenci na bieżąco mogą konfrontować swoją wiedzę  w rzeczywistych sytuacjach. W ostatnich tygodniach spółka rozpoczęła także współpracę z uczelnią przy projekcie „Formula Student”. W jego ramach grupa studentów poznańskiej uczelni rywalizuje z blisko 500 innymi zespołami z całego świata. Celem każdej z nich jest zaprojektowanie oraz stworzenie bolidu wyścigowego. Przy projekcie polskiego bolidu współpracują ze sobą studenci aż z pięciu różnych wydziałów Politechniki Poznańskiej. Zwieńczeniem całego projektu są wyścigi zaprojektowanych bolidów, które zaplanowane są na okres przyszłorocznych wakacji.