Bądź widoczny – bądź bezpieczny na drodze

10 grudnia 2015

W dniach 25 i 26 listopada  Volkswagen Poznań wspólnie z Komendą Powiatową Policji we Wrześni przeprowadził „Akcję zebra”. Mieszkańcy siedmiu miejscowości położonych w bezpośrednim sąsiedztwie nowobudowanej fabryki koncernu Volkswagen dowiedieli się jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Każdy z przybyłych mieszkańców otrzymał elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Każdego roku w wypadkach samochodowych w Polsce ginie ponad 3000 osób, a okaleczonych w wypadkach zostaje ok. 60 tys. osób, 
z tego połowa to piesi i rowerzyści. Aż 46 % wszystkich śmiertelnych wypadków zdarza się po zmroku, choć na drogach ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.  Przyczyną jest właśnie brak widoczności.

Zgodnie z przepisami prawa  od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących – tłumaczy Adam Wojciński, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji we Wrześni. -  Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. 

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych sąsiadów –mieszkańców siedmiu wsi położonych w bezpośrednim sąsiedztwie nowobudowanej fabryki koncernu Volkswagen, Volkswagen Poznań wraz z Komendą Powiatową Policji we Wrześni organizuje akcję Zebra.

Akcja ma na celu zaznajomienie mieszkańców z zasadami bezpieczeństwa na drodze, w momencie kiedy zapada zmrok, kiedy zdecydowanie zmieniają się warunki zarówno dla pieszego, jak i dla kierowcy – tłumaczy Monika Hajbowicz, kierownik Działu Komunikacji. 

Blisko dwustu naszych uczniów wzięło udział w spotkaniach edukacyjnych, mających na celu wzbogacenie ich wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów po drogach publicznych, szczególnie w drodze do i ze szkoły – mówi Grzegorz Trocha, dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Chwalibogowie. – Cieszy nas to, że podejmowane działania przynoszą zamierzone efekty, gdyż zarówno na odzieży, jak i na tornistrach uczniowskich widzimy na co dzień elementy odblaskowe.

Do udziału w pokazie i akcji edukacyjnej  Zebra, zapraszono dorosłych, dzieci, młodzież - wszystkich, którzy po zmroku poruszają się po drogach, mieszkańców wsi: Obłaczkowa, Chwalibogowa, Grzymisławic, Białężyc, Chociczy Małej, Chociczy Wielkiej, Chociczki.

Blisko 100 mieszkańców uczestniczyło w akcji edukacyjnej. Wszyscy przybyli otrzymali specjalnie przygotowane kamizelki odblaskowe. Organizatorzy przygotowali  kamizelki w różnych rozmiarach - odpowiednie dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Policjanci z Komendy Powiatowej we Wrześni poprowadzili krótki wykład na temat bezpieczeństwa wszystkich niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Po części teoretycznej przybyli goście przystąpili do części praktycznej szkolenia. Podczas niej uczestnicy spotkania mieli możliwość przekonania się na własne oczy, jak bardzo elementy odblaskowe poprawiają widoczność ,a tym samym bezpieczeństwo zarówno  przechodniów jak i rowerzystów. Testy  widoczności zostały przeprowadzone po zmroku, na nieoświetlonym fragmencie drogi. Na poboczu drogi ustawieni zostali funkcjonariusze dobrze wyposażeni w odblaski oraz zupełnie ich pozbawieni. Ten eksperyment drogowy dowiódł, że zastosowanie elementów odblaskowych pozwala dostrzec pieszego już z odległości 130-150m. Bez tych elementów pieszy  widoczny jest dopiero na 20-30m przed samochodem. Przy prędkości 100 km/h, kierowcy samochodu na reakcję pozostaje zaledwie sekunda.