80 procent w niecałe dwa lata

26 marca 2016

18 marca mijają dokładnie dwa lata od momentu ogłoszenia decyzji o lokalizacji nowej fabryki samochodów użytkowych marki Volkswagen. Tymczasem Zakład  Volkswagen Crafter w Białężycach pod Wrześnią jest już w 80 procentach gotowy,  a w październiku rozpocznie się produkcja seryjna aut. To właśnie stąd wyjeżdżać będzie model Crafter w kilkudziesięciu wariantach, dostosowanych do  potrzeb klientów z całego świata.

Obecnie trwa wyposażanie całej fabryki w urządzenia produkcyjne –mówi Jens Ocksen, Prezes Volkswagen Poznań.  - Mamy już dokonane pierwsze odbiory techniczne, a personel Zakładu, prawie 1300 osób,  przechodzi szkolenia. Pracownicy, zgodnie z planem przeprowadzili się z tymczasowych kontenerów do docelowych biur. Na ukończeniu jest budowa parkingów i wewnętrznych dróg  dojazdowych. Wszystko przebiega zgodnie z planem.

Na terenie fabryki działać będzie nowoczesna Spawalnia, czyli Hala Budowy Karoserii, Lakiernia, Hala Montażu oraz Park Dostawców, Hala Samochodów Specjalnych. Prototypownia wraz z powierzchniami logistycznymi oraz infrastrukturą. Fabryka zaplanowana została według najnowszych rozwiązań – jest kompaktowa ze zlokalizowanym w środku zakładu biurem, budynkami położonymi w bliskiej odległości i krótkimi drogami transportu między poszczególnymi halami.

Na uwagę zasługuje również fakt, że pod budowę fabryki zakupiono grunt  o powierzchni 220 hektarów. Na chwilę obecną fabryka zajmuje tylko połowę tego obszaru. Mamy więc bardzo dużo miejsca na ewentualną rozbudowę w przyszłości, co pokazuje nadzieje i oczekiwania  jakie łączymy z tym obiektem – mówi Ralf Nitzschke, szef Fabryki we Wrześni.

Z produkcyjnej strony przewagą Craftera będzie tworzenie pojazdu w oparciu o najwyższe standardy, które obowiązują na liniach produkcyjnych.  Zakład we Wrześni będzie miał wskaźnik automatyzacji na poziomie 65-70% na obszarze Spawalni. Jest to konieczne, ponieważ rozmiar i złożoność Craftera wymagają jeszcze większej precyzji i zautomatyzowania procesu produkcyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności z jaką samochód jest produkowany.

Od momentu wbicia pierwszej łopaty do zakończenia prawie całej budowy upłynęło około 12 miesięcy intensywnych prac budowlanych. To ogromne osiągnięcie wszystkich podwykonawców, firm oraz pracowników działu planowania biorących udział w procesie budowy. W szczytowym okresie na budowie wrzesińskiej fabryki Volkswagena Crafter pracowało około 3500 pracowników firm budowlanych. Do tej pory szkolenia z zakresu BHP przeszło już blisko 19  tysięcy osób.

Jednocześnie trwa cały czas proces rekrutacji na stanowiska produkcyjne i specjalistyczne.  - Szukamy operatorów maszyn i urządzeń, blacharzy i lakierników natryskowych. Mamy duże zapotrzebowanie na specjalistów od finansów, szczególnie controllingu i rachunkowości, a także specjalistów z zakresu optymalizacji procesów produkcyjnych oraz zarządzania częściami zakupowymi. W związku z wysoką automatyzacją nowego zakładu we Wrześni  poszukujemy także automatyków do działu utrzymania ruchu – wymienia Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych Volkswagen Poznań.

Docelowo praca w fabryce Volkswagen Crafter będzie się odbywała na trzy zmiany, a zatrudnienie znajdzie tam 3000 pracowników. Produkowanych będzie 17 samochodów na godzinę, czyli 380 na dobę. Szacowany roczny wolumen produkcyjny wynosi nawet 100 000 nowych aut.