2 500 000 aut z Fabryki Volkswagen Poznań

28 lipca 2016

Z linii montażowej Volkswagen Poznań zjechało dzisiaj dwu i pół milionowe auto w historii Spółki. Taką liczbę samochodów wyprodukowano w Poznaniu od 1993 roku.  Jubileusz jest okazją  do wspomnień, podsumowań oraz prezentacji planów  dotyczących poznańskich Zakładów.  

Od 500 samochodów rocznie do 720 na dobę

„2 500 000 samochodów to dla nas  piękny jubileusz.  Jestem dumny z naszych pracowników i z tego jak bardzo rozwinęło się nasze przedsiębiorstwo na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Jesteśmy największym pracodawcą w Wielkopolsce, silnym ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe z średnią roczną produkcją na poziomie 170 - 175 tysięcy samochodów. Nasza pozycja umocni się wraz z uruchomieniem nowego zakładu modelu Volkswagen Crafter w Białężycach koło Wrześni, które zaplanowane jest na drugą połowę tego roku”.  – mówi Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu Volkswagena w poznańskim Antoninku.

Nie od razu Poznań stał się centrum produkcji Transporterów i Caddy. W 1994 roku rozpoczęto w fabryce montaż samochodów Skoda Felicia – w tym roku powstało tu niespełna 800 sztuk tego modelu. W kolejnych latach w Poznaniu montowano również różne modele marek: SEAT (Cordoba,), Audi (A6) oraz Volkswagen (m.in. Bora, Polo, Passat). W 1995 roku fabryka uzyskała, jako pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej certyfikat DIN ISO 9002, który jest  potwierdzeniem szczególnej troski przedsiębiorstwa o środowisko. Zaledwie rok później Volkswagen Poznań utworzył w centrum miasta Odlewnię.  Powstają w niej do dziś? komponenty aluminiowe, które następnie montowane są w wielu samochodach różnych marek z koncernu Volkswagen AG.

Przełomowym okresem w historii spółki były lata 2002 i 2003. Wówczas z linii montażowych poznańskiej fabryki zjechała ostatnia Skoda Fabia, a fabryka została przygotowana do produkcji dwóch modeli bazowych-  Volkswagena Caddy oraz Volkswagena Transportera. Znaczna rozbudowa fabryki polegająca m.in. na wybudowaniu nowoczesnej hali lakierni i utworzeniu zakładu zabudów specjalnych, oznaczała nie tylko zwiększenie zatrudnienia, ale również łącznych mocy produkcyjnych z około 40 000 do około 170 000 samochodów rocznie.  Dzięki temu 11 grudnia 2007 roku świętowano w fabryce wyprodukowanie milionowego samochodu, którym był Caddy w wersji Maxi Furgon.

W 2015 roku w Volkswagen Poznań wyprodukowano 170 810 pojazdów: 20 447 sztuk modelu Volkswagen Transporter oraz 150 363 aut Volkswagen Caddy.  Modele te właśnie z Poznania wysyłane są do klientów na całym świecie. Nieprzerwanie od 2003 roku Volkswagen Poznań jest jedyną fabryką na świecie, w której powstaje lekki samochód użytkowy Volkswagen Caddy. Obecnie moce produkcyjne fabryki pozwalają na produkcję 720 samochodów na dobę.

Krok w przyszłość

Od kilku lat Volkswagen Poznań prowadzi dialog z mieszkańcami sąsiadującego z fabryką osiedla Zieliniec w sprawie zmian w układzie komunikacyjnym osiedla. Spółka, aby móc się dalej rozwijać i optymalnie wykorzystać swoje zasoby musi scalić tereny należące do fabryki, które obecnie przecina ul. Smołdzinowska. Na przebudowę układu komunikacyjnego Spółka zabezpieczyła kwotę 18 mln złotych. Na scalonym terenie Volkswagen Poznań zamierza wybudować nowoczesną halę spawalni.

Chcemy zabezpieczać miejsca pracy w zakładzie w Antoninku oraz dalszy rozwój zakładu. Ten z kolei zależny jest od scalenia obu części terenu, które obecnie przecina ul. Smołdzinowska – tłumaczy Dietmar Mnich, Dyrektor Zakładu Volkswagena w poznańskim Antoninku.  - Rozpoczęcie przebudowy układu komunikacyjnego jak i  budowa hali spawalni  muszą biec równolegle. Stanie się tak tylko w sytuacji, kiedy nasz projekt rozbudowy, uzgodniony przecież z miastem i mieszkańcami, przestanie być blokowany. 

Obecnie Volkswagen Poznań to największy pracodawca w Wielkopolsce. W zakładach Volkswagen Poznań pracuje już ponad 8000 pracowników. Po uruchomieniu produkcji w nowej fabryce w Białężycach koło Wrześni liczba ta wzrośnie do 10 000 zatrudnionych. „Dynamiczny rozwój oznacza wzrost zatrudnienia. Dziś jest nas już ponad 8000 osób. Jesteśmy największym pracodawcą w regionie i traktujemy ten fakt jako wyzwanie i misję jednocześnie. Chcemy być nie tylko największym, ale i najlepszym pracodawcą” – podkreśla Nassia Zdravkova, Kierownik Działu Personalnego Zakładu w Poznaniu. 

2,5 milionowy Volkswagen Caddy

2,5 milionowym samochodem wyprodukowanym w fabryce Volkswagen Poznań jest czarny Volkswagen Caddy w wersji Trendline z silnikiem 1.4 TSI, dodatkowo wyposażony w klimatyzację, czujniki parkowania, przyciemnianie szyby w przedziale pasażerko – ładunkowym, podgrzewane fotele i instalację telefoniczną Bluetooth.  Właścicielem jubileuszowego modelu jest Pan Dominik Pochodyła z Milicza.

Kluczyki do jubileuszowego samochodu przekazane zostały właścicielowi podczas oficjalnej konferencji prasowej, która miała miejsce w Fabryce Volkswagen Poznań 27 lipca 2016 roku. Symboliczny kluczyk wręczony został przez Dietmara Mnicha - Dyrektora Zakładu Volkswagen Poznań w Antoninku i Piotra Łakomego - Dyrektora marki Volkswagen Samochody Użytkowe.

Cieszę się, że coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na kupno samochodów użytkowych marki Volkswagen. Każdego dnia staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, proponując im samochody o doskonałej jakości, dopasowaną ofertę finansową i serwis na najwyższym poziomie. Jest mi szczególnie miło, że właśnie teraz, gdy trwa kampania ze specjalną ofertą dla gospodarstw rolnych, właścicielem 2,5 milionowego Volkswagena Caddy lada moment zostanie Pan Dominik Pochodyła, który sam na co dzień prowadzi gospodarstwo sadownicze i tłocznie. Cieszę się, że nasze samochody wspierają
w pracy polskich przedsiębiorców. – 
powiedział podczas przekazania kluczyków Piotr Łakomy Dyrektor Marki Volkswagen Samochody Użytkowe

Jubileuszowy konkurs

Z okazji jubileuszu Volkswagen Poznań ogłosił konkurs „Znajdź X w swoim VIN-ie”, który skierowany jest do właścicieli samochodów wyprodukowanych w Poznaniu w latach 2003 – 2016 r. „VIN to unikatowy indywidualny numer, który posiada każdy samochód. Określa on między innymi jego producenta , miejsce i rok produkcji. Samochody wyprodukowane w Poznaniu w latach 2003- 2016 na siódmym od końca miejscu w numerze VIN mają znak „X”, stąd też pomysł na nazwę konkursu”.  – tłumaczy Monika Hajbowicz, Kierownik Działu Komunikacji Volkswagen Poznań.  Zadanie konkursowe polega na przesłaniu zdjęć samochodu, który został wyprodukowany w Poznaniu w latach 2003-2016 oraz opisaniu historii związanej z jego użytkowaniem. Konkurs trwa do  20 sierpnia Volkswagen Poznań nagrodzi 4 zwycięzców. Szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej www.volkswagen-poznan.pl