1+1=3? Dar serca pozornie wbrew matematyce z wyróżnieniem

15 grudnia 2014

Program wolontariatu pracowniczego „1+1=3”  został wyróżniony w konkursie „Poznański wolontariusz roku” w kategorii wolontariatu pracowniczego. Organizatorem konkursu, który odbywa się cyklicznie już od 15 lat jest Urząd Miasta Poznania.

1+1=3, czyli razem znaczy więcej.

Program 1+1=3 w Volkswagen Poznań ma już swoją 5 letnią tradycję. Schemat działania programu jest niezwykle prosty.  W pierwszym kroku większością głosów pracownicy Volkswagen Poznań wybierają działającą na terenie Wielkopolski organizację pożytku publicznego, która ich zdaniem zasługuje na wsparcie. Następnie każdy z pracowników Volkswagen Poznań, który wcześniej dobrowolnie przystąpi do akcji, z comiesięcznego wynagrodzenia przekuje na jej rzecz symboliczną złotówkę. Kolejne złotówki  to dar serca osób, które przybywają do Volkswagen Poznań z zewnątrz – gości, kontrahentów, dostawców. Wynik tego równania, to nie tylko osiągnięta satysfakcja i dobre samopoczucie, ale przede wszystkim wdzięczność i uśmiech podopiecznych programu. To wartość dodana, którą ciężko byłoby przeliczyć na pieniądze.

Co dotychczas udało się zrealizować?

W ciągu pięciu edycji programu pracownikom firmy udało się zebrać prawie 300 000 złotych. Środki te zostały przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznej windy na potrzeby pacjentów dziecięcej poradni onkologicznej w Poznaniu, remont placówki w Kole, w której na co dzień przebywają podopieczni Terenowego Koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym czy dofinansowanie programu „W szpitalu chcę być z mamą”, w ramach którego Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci pracuję nad poprawą warunków do całodobowego pobytu rodziców przy dzieciach leczonych w Klinice Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Co dalej? 

Przyznane nam wyróżnieni, w tak prestiżowym konkursie,  to dla nas powód do dumy oraz potwierdzenie tego, że obrany kierunek pomocy innym jest słuszny. Program 1+1=3 cieszy się ogromnym, niesłabnącym  zainteresowaniem ze strony naszych pracowników. W ostatnich tygodniach wybrali oni po raz kolejny stowarzyszenie, które otrzyma wsparcie na realizację swoich potrzeb niesienia pomocy innym w tegorocznej edycji programu. Tą organizacją okazało się Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. Co ciekawe, kilka dni wcześniej przedstawiciele Stowarzyszenia otrzymali symboliczny czek na kwotę 60 000 złotych, które wspólnie udało nam się uzbierać podczas poprzedniej edycji programu– mówi Monika Hajbowicz z Działu Komunikacji Volkswagen Poznań.